W jaki sposób działa gruntowa pompa ciepła?

jak działa pompa ciepła

Nad wyborem źródła ciepła jak również rodzaju instalacji grzewczej warto jest pomyśleć już na etapie planowania budynku. Pozwoli to na wyeliminowanie błędów i zbędnych kosztów.

Po pierwsze pompa ciepła jako urządzenie elektryczne nie wymaga komina, na który składa się: fundament pod komin, komin systemowy, jego obróbka, obróbka dekarska, wyłaz dachowy, podesty kominiarskie itp., gdzie całkowity koszt to nawet 8-10 tys. złotych.

Poza tym urządzenia stałopalne czy to opalane węglem czy pelletem wymagają również miejsca na składowanie opału co przy obecnych trendach w budownictwie, czyli budowie optymalnych kompaktowych domów jest również ważnym elementem.

Pomieszczenia w których zainstalowane są pompy ciepła pełnią równolegle funkcję pralni, suszarni czy domowej siłowni co w przypadku wspomnianych rozwiązań z kotłami jest wykluczone ze względu na występujące zanieczyszczenie.

Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii (grunt, woda, powietrze), dlatego koszt ogrzewania ogranicza się jedynie do energii elektrycznej napędzającej sprężarkę.

Skupmy się na najlepszym wariancie pompy ciepła czyli pompie gruntowej / glikolowej.
Jest to rozwiązanie najwydajniejsze oraz najbardziej ekonomiczne.


Do rzeczy: System grzewczy z gruntową pompą ciepła można podzielić na trzy główne elementy:
dolne źródło, pompa oraz górne źródło ciepła.

Dolnym źródłem ciepła w tym przypadku jest grunt, gdzie w odwiertach pionowych lub poziomych wykopach zabudowane są przewody z tworzywa wypełnione najczęściej roztworem glikolu propylenowego.

Ogrzany w gruncie glikol trafia do parownika, w którym ciepło z gruntu pozwala na odparowanie czynnika roboczego pompy ciepła.

Po sprężeniu czynnika roboczego przez sprężarkę uzyskuje on wysoką temperaturę i trafia do skraplacza, czyli wymiennika który przekazuje ciepło do instalacji grzewczej czyli górnego źródła ciepła – ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego. 

Glikolowa pompa ciepła dzięki wykorzystaniu energii z gruntu jest najekonomiczniejszym źródłem ciepła a dzięki zastosowaniu najnowszych technologii jest to urządzenie, które żywotnością dwu- trzykrotnie przewyższa kotły stałopalne.

Nad wyborem źródła ciepła jak również rodzaju instalacji grzewczej warto jest pomyśleć już na etapie planowania budynku. Pozwoli to na wyeliminowanie błędów i zbędnych kosztów.

Dodaj komentarz

Pozostaw Nam swoje dane - skontaktujemy się z Tobą!

    X
    Zostaw kontakt - oddzwonimy