OfertaRekuperacja

Jak działa rekuperacja? W skrócie jest to system kanałów wywiewających zużyte powietrze i wilgoć z pomieszczeń i nawiewający świeże. Powietrze transportowane jest przez centralę wentylacyjną (rekuperator) w którym temperatura poprzez wymiennik przekazywana jest z powietrza wywiewanego do świeżego bez mieszania się obu strumieni.
Dlaczego montować rekuperację?
Ponieważ wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja to niezbędne rozwiązanie dla nowych budynków, gdzie nowoczesna technologia budowania oraz szczelne okna nie pozwalają na zachowanie mikrowentylacji w pomieszczeniach.
A może wentylacja grawitacyjna?
Oczywiście spotykamy się z inwestorami, którzy decydują się na tradycyjną wentylację grawitacyjną i żadne argumenty do nich nie trafiają, ponieważ wychodzą z założenia, że przez wiele lat takie rozwiązania sprawdzały się, więc po co wydawać pieniądze. Można i tak tylko, że kiedyś budynki nie były szczelne, więc przepływ powietrza był a poza tym tona węgla w te czy we wte nie miała znaczenia. W budynkach bez rekuperacji mieszkamy jak w worku foliowym.
Jaki jest koszt inwestycji i eksploatacji?
- koszt instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to kilka procent w skali całej inwestycji w budowę domu
- koszt eksploatacji to kilkaset złotych w skali roku w zależności od budynku i sposobu użytkowania
Czy użytkowanie rekuperacji się opłaca?
Często słyszy się, że oszczędności na ogrzewaniu mogą sięgać nawet 20 - 30%, oczywiście jest to możliwe ale w rzeczywistości tak nie jest. Dlaczego? Ponieważ:
- w instalacji rekuperacji wywiewamy zużyte powietrze a nawiewamy świeże - potrzebujemy energii do napędzania wentylatorów
- czerpane powietrze z zewnątrz jest zimne i mimo iż podgrzewane je wywiewanym, nie da się wyeliminować strat ciepła
- centrala wentylacyjna wymaga wymiany filtrów, co również jest jakimś kosztem
- z reguły wentylacja grawitacyjna nie działa (szczególnie zimą przy niskim ciśnieniu atmosferycznym), ponieważ nikt nie stosuje nawietrzaków podokiennych poprzez które mogłoby być dostarczane świeże powietrze a jak wiadomo, jeżeli nie nawiewamy powietrza z zewnątrz nie ma możliwości aby powietrze mogło wydostawać się przez kanał wentylacyjny grawitacyjnie. Nie ma zatem strat ciepła. Jednak za cenę mieszkania w "termosie".
Jakie będę miał korzyści z zainstalowania rekuperacji?
Zlecając nam wykonanie projektu, dostawę i montaż instalacji rekuperacji masz pewność że:
- zyskujesz precyzyjnie zaprojektowaną i rzetelnie wykonaną instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
- zapewnimy Ci komfort - precyzyjnie zbilansowany układ bez szumów
- zyskujesz stałą wymianę powietrza, podobnie jak w przypadku stałego wietrzenia domu
- latem eliminujesz owady, które bywają uciążliwe
- zimą nie masz problemu z przedostającym się do domu smogiem
- rekuperację możesz wykorzystać do chłodzenia domu

- ZYSKUJESZ KOMFORT, KTÓREGO NIE DA SIĘ WYCENIĆ A PAMIĘTAJMY, ŻE DUŻĄ CZĘŚĆ ŻYCIA SPĘDZASZ W DOMU - PRZEKONAJ SIĘ, JAKI MOŻEMY ZAPEWNIĆ CI KOMFORT MIESZKANIA.
Rekuperator
Centrale wentylacyjne - rekuperatory, które możemy Państwu zaproponować to najwyższej jakości urządzenia na rynku. Urządzenia, które pozwalają na ekonomiczne, bezawaryjne działanie. Wyposażone w intuicyjne sterowanie. Zawsze dobieramy urządzenie w zależności do wymagań instalacyjnych i zapotrzebowania jakie występują w danym budynku. Zastosowanie urządzeń o parametrach dopasowanych do konkretnej instalacji pozwala na uzyskanie najlepszych parametrów pracy.
Kanały wentylacyjne
Instalację dystrybucji powietrza zawsze precyzyjnie obliczamy i dobieramy do warunków. Główne kanały rozprowadzające wykonujemy z rur typu spiro sztywnych, ocynkowanych w otulinie z wełny mineralnej w płaszczu aluminiowym. Rozprowadzenie do poszczególnych pomieszczeń realizujemy z kanałów w systemie rozdzielaczowym w technologii z powłoką z jonami srebra, które mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Zawsze projektujemy instalację tak, aby wyeliminować szumy i zapewnić możliwość wietrzenia pomieszczeń ze zwiększonym wydatkiem powietrza.
Wymiennik płytowy GWC
Doskonałe rozwiązanie do rozbudowania instalacji rekuperacji zapewniające możliwość efektywnego chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim oraz wstępnego podgrzania powietrza nawiewanego latem. Posiada doskonałe parametry antybakteryjne. Bardzo dużym atutem wymiennika płytowego jest doskonałe nawilżanie powietrza w okresie zimy, co jest często występującym problemem.
Bardzo dobrze pracuje w przypadku zabudowania wymiennika w obrysie budynku, jednak konieczne jest jego zabudowy już na etapie projektowym.
Wymiennik glikolowy GWC
Sprawdza się doskonale jako chłodnica nawiewanego powietrza latem. Jest idealnym rozwiązaniem do utrzymania chłodu w pomieszczeniach w okresie letnim. Doskonale współpracuje z dolnym źródłem gruntowej pompy ciepła. Rozwiązania, które stosujemy wspomagają regenerację dolnego źródła, co sprawia, że również pompa ciepła pracuje ekonomiczniej. Jest doskonałym uzupełnieniem rekuperacji przy niskich kosztach eksploatacyjnych.