Rekuperacja - skuteczna wentylacja Twojego domu!

Rekuperacja inaczej - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - to skuteczna i energooszczędna wentylacja nowoczesnego domu. Obecnie każdy dom energooszczędny powinien posiadać rekuperację. Wybudowanie domu pasywnego bez rekuperacji jest niemożliwe.

W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja zapewnia świeże filtrowane powietrze w pomieszczeniach niezależnie od pory roku, pogody cz godziny. Dodatkowo zapewnia odzysk ciepła z wyciąganego powietrza obniżając koszty ogrzewania domu.

Rekuperacja to same korzyści.

Dlaczego Wojtanowicz Eko Technologie?

Mamy wieloletnie doświadczenie w realizacji systemów wentylacji mechanicznej - rekuperacji
Kompleksowa usługa: projekt – finansowanie – montaż – serwis
Sprawdzona firma – zaufało nam setki klientów
Tylko wysokiej klasy urządzenia gwarantujące bezawaryjne działanie wentylacji
Profesjonalna, doświadczonych kadra monterów
stała opieka serwisowa

Rekuperacja z najwyższej klasy komponentów

W skócie - Jak działa rekuperacja

W skrócie jest to system kanałów wywiewających zużyte powietrze i wilgoć z pomieszczeń i nawiewający świeże. Powietrze transportowane jest przez centralę wentylacyjną (rekuperator) w którym temperatura poprzez wymiennik przekazywana jest z powietrza wywiewanego do świeżego bez mieszania się obu strumieni.

Z czego składa/może składać się wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Rekuperator

Centrale wentylacyjne - rekuperatory, które możemy Państwu zaproponować to najwyższej jakości urządzenia na rynku. Urządzenia, które pozwalają na ekonomiczne, bezawaryjne działanie. Wyposażone w intuicyjne sterowanie. Zawsze dobieramy urządzenie w zależności do wymagań instalacyjnych i zapotrzebowania jakie występują w danym budynku. Zastosowanie urządzeń o parametrach dopasowanych do konkretnej instalacji pozwala na uzyskanie najlepszych parametrów pracy.

Kanały wentylacyjne

Instalację dystrybucji powietrza zawsze precyzyjnie obliczamy i dobieramy do warunków. Główne kanały rozprowadzające wykonujemy z rur typu spiro sztywnych, ocynkowanych w otulinie z wełny mineralnej w płaszczu aluminiowym. Rozprowadzenie do poszczególnych pomieszczeń realizujemy z kanałów w systemie rozdzielaczowym w technologii z powłoką z jonami srebra, które mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Zawsze projektujemy instalację tak, aby wyeliminować szumy i zapewnić możliwość wietrzenia pomieszczeń ze zwiększonym wydatkiem powietrza.

Wymiennik płytowy GWC

Doskonałe rozwiązanie do rozbudowania instalacji rekuperacji zapewniające możliwość efektywnego chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim oraz wstępnego podgrzania powietrza nawiewanego latem. Posiada doskonałe parametry antybakteryjne. Bardzo dużym atutem wymiennika płytowego jest doskonałe nawilżanie powietrza w okresie zimy, co jest często występującym problemem. Bardzo dobrze pracuje w przypadku zabudowania wymiennika w obrysie budynku, jednak konieczne jest jego zabudowy już na etapie projektowym.

Wymiennik glikolowy GWC

Sprawdza się doskonale jako chłodnica nawiewanego powietrza latem. Jest idealnym rozwiązaniem do utrzymania chłodu w pomieszczeniach w okresie letnim. Doskonale współpracuje z dolnym źródłem gruntowej pompy ciepła. Rozwiązania, które stosujemy wspomagają regenerację dolnego źródła, co sprawia, że również pompa ciepła pracuje ekonomiczniej. Jest doskonałym uzupełnieniem rekuperacji przy niskich kosztach eksploatacyjnych.

Masz pytania? Skontaktuj się z Nami

doradztwo / sprzedaż
Rafał Wojtanowicz

Zobacz numer telefonu mail: rafal@wojtanowicz.net

Zadaj nam pytanie


    Najczęściej zadawane pytania na temat rekuperacji

    1Dlaczego montować rekuperację?
    Ponieważ wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli rekuperacja to niezbędne rozwiązanie dla nowych budynków, gdzie nowoczesna technologia budowania oraz szczelne okna nie pozwalają na zachowanie mikrowentylacji w pomieszczeniach.
    2A może wentylacja grawitacyjna?
    Oczywiście spotykamy się z inwestorami, którzy decydują się na tradycyjną wentylację grawitacyjną i żadne argumenty do nich nie trafiają, ponieważ wychodzą z założenia, że przez wiele lat takie rozwiązania sprawdzały się, więc po co wydawać pieniądze. Można i tak tylko, że kiedyś budynki nie były szczelne, więc przepływ powietrza był a poza tym tona węgla w te czy we wte nie miała znaczenia. W budynkach bez rekuperacji mieszkamy jak w worku foliowym.
    3Jaki jest koszt inwestycji i eksploatacji?
    - koszt instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to kilka procent w skali całej inwestycji w budowę domu - koszt eksploatacji to kilkaset złotych w skali roku w zależności od budynku i sposobu użytkowania
    4Czy użytkowanie rekuperacji się opłaca?
    Często słyszy się, że oszczędności na ogrzewaniu mogą sięgać nawet 20 - 30%, oczywiście jest to możliwe ale w rzeczywistości tak nie jest. Dlaczego? Ponieważ: - w instalacji rekuperacji wywiewamy zużyte powietrze a nawiewamy świeże - potrzebujemy energii do napędzania wentylatorów - czerpane powietrze z zewnątrz jest zimne i mimo iż podgrzewane je wywiewanym, nie da się wyeliminować strat ciepła - centrala wentylacyjna wymaga wymiany filtrów, co również jest jakimś kosztem - z reguły wentylacja grawitacyjna nie działa (szczególnie zimą przy niskim ciśnieniu atmosferycznym), ponieważ nikt nie stosuje nawietrzaków podokiennych poprzez które mogłoby być dostarczane świeże powietrze a jak wiadomo, jeżeli nie nawiewamy powietrza z zewnątrz nie ma możliwości aby powietrze mogło wydostawać się przez kanał wentylacyjny grawitacyjnie. Nie ma zatem strat ciepła. Jednak za cenę mieszkania w "termosie".
    5Jakie będę miał korzyści z zainstalowania rekuperacji?
    Zlecając nam wykonanie projektu, dostawę i montaż instalacji rekuperacji masz pewność że: - zyskujesz precyzyjnie zaprojektowaną i rzetelnie wykonaną instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - zapewnimy Ci komfort - precyzyjnie zbilansowany układ bez szumów - zyskujesz stałą wymianę powietrza, podobnie jak w przypadku stałego wietrzenia domu - latem eliminujesz owady, które bywają uciążliwe - zimą nie masz problemu z przedostającym się do domu smogiem - rekuperację możesz wykorzystać do chłodzenia domu