Woda jest surowcem strategicznym niemal w każdej dziedzinie życia. Gospodarstwa domowe wykorzystują około 10% jej zasobów, a pozostałe 90% to wykorzystanie, nazwijmy je, komercyjne. Jeśli nie łączyłeś nigdy pozyskiwania innych surowców kopalnych z zużyciem wody, to dzisiaj wyprowadzimy Cię z błędu.
Pompy ciepła w ogrzewaniu, a oszczędzanie wody
Przemysł energetyczny potrzebuje wody do produkcji energii. Co więcej, nawet podczas wydobycia ropy naftowej czy gazu woda jest niezbędną składową tego procesu. Słyszeliście o piaskach roponośnych? Ropę wyodrębnia się przez wypłukiwanie jej gorącą… wodą. Wyobraźcie sobie, że na 1 litr pozyskanej ropy wykorzystuje się przeciętnie 6 litrów wody. Każda elektrownia, w tym również atomowe, których w Polsce jak wiemy jeszcze nie zbudowano, z racji swojego funkcjonowania muszą wykorzystywać wodę do chłodzenia bloków.
I wiemy, że woda tę często jest w części odzyskiwana, jednak nie chroni to przyrody przed stopniowo postępującą dewastacją. Aż chce się powiedzieć, że jak nie ma dymu bez ognia, tyle że w tym wypadku – nie ma prądu bez wody.
Wpływ na wyczerpywanie się zasobów wody nie jest czymś co możesz na dobre zaszufladkować w jednej nitce przemysłu, ponieważ globalne problemy są ze sobą połączone i od siebie zależne. . I tak docieramy do problemu ogrzewania domu. Rewolucja w technologii budowania instalacji grzewczych trwa od dobrych kilku lat. W nowym budownictwie powstaje coraz więcej ekologicznych instalacji, ekologicznych, bo czerpiących energię z otoczenia, bez strat, bez ubytków, pobierają ciepło z natury bez niszczenia. Pompy ciepła stają się alternatywnym sposobem na efektywne ogrzewanie domu.
Uprzedzając pytania dociekliwych, owszem, pompy również wspomagają się działaniem prądu, coraz więcej ludzi modernizuje dom na samowystarczalny, decydując się na wykorzystanie fotowoltaiki i niweluje ten problem. Pompy ciepła wspierane energią z gniazdka w dobrze ocieplonym domu z zachowaniem wszelkich norm termicznych, są o około 3 o 5 razy efektywniejsze, niż tradycyjny kocioł elektryczny lub piec akumulacyjny. Energia ze słońca, z ziemi i z powietrza jest niewyczerpywalna.
Nie chcemy straszyć ani terroryzować ekologią, lecz wydaje się, że to nasza przyszłość, a przyszłość leży w naszych rękach. Stąd serdecznie Was zachęcamy do dzielenia się zielonym podejściem do codziennego życia! .
*Wg statystyk codzienne, przeciętne zużycie wody w Polsce na jedną osobę to ok. 160l.
Sprawdź też: W jaki sposób działa gruntowa pompa ciepła?