Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Nieodłącznym elementem nowoczesnego budownictwa energooszczędnego jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To najskuteczniejszy rodzaj instalacji, który dostarcza świeże powietrze do domu bez straty ciepła.
Sprawnie działająca wentylacja jest podstawą komfortu cieplnego w budynku każdego rodzaju. Utrzymanie niskich kosztów ogrzewania oraz uniknięcie szkód spowodowanych przez nadmiar wilgoci nie zawsze było dla inwestorów priorytetem. Jednak od 2021 roku weszły w życie nowe Warunki Techniczne, które w rygorystyczny sposób regulują normy, jakim powinny odpowiadać budynki. W związku z tym, aby projekt domu mógł zostać zatwierdzony, wentylacja mechaniczna z rekuperacją jest podstawowym elementem, który pomaga spełnić owe normy. 

Uproszczony schemat działania wentylacji 

Schemat wymiany ciepła w budynku zaobserwujesz w naturze. Nie szukaj daleko. Przykład, którym się posłużymy, jest organizm człowieka. Ciało człowieka jest niczym dom. Jednym z zadań, na które nie mamy świadomego wpływu, jest oczywiście utrzymanie stałej temperatury wewnątrz nas. Nos występuje tutaj w roli genialnego wynalazku natury. Ponieważ nos jest najlepszym filtrem. Ociepla, nawilża i odkaża powietrze w drodze do płuc. Wydychamy zużyte i wilgotne powietrze — zachowując przy tym równowagę cieplną organizmu. 

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją — zalety  

Układ instalacji wentylacji mechanicznej składa się z wielu przewodów, które dzielimy na dwie podstawowe funkcjonalności: przewody nawiewające oraz przewody wywiewające. Najważniejszym elementem instalacji jest centrala wentylacyjna. Jeśli centralę wyposażymy w rekuperator, to zachodzą w niej dwa istotne procesy: filtrowanie powietrza pochodzącego z zewnątrz oraz odzyskiwanie ciepła z powietrza opuszczającego budynek. 

Oddychamy świeżym powietrzem bez potrzeby naszej ingerencji, tworzenia przeciągów i otwierania okien. Bez wentylacji kluczowych pod pewnymi względami pomieszczeń (kuchnia, łazienka) w dom nagromadza się wilgoć, która w nadmiarze prowadzi do poważnych szkód. Naturalną konsekwencją źle wentylowanego domu jest rozwijająca się pleśń, roztocza, przykry zapach i ostatecznie — problemy zdrowotne mieszkańców. 

W tradycyjnych rozwiązaniach, czyli wentylacji mechanicznej — unikamy w większości przypadków tak skrajnych problemów jak pleśń, jednak nie unikniemy straty nagromadzonego ciepła. Rekuperator w wentylacji mechanicznej ogrzewa powietrze pobierane z zewnątrz — wykorzystując energię cieplną z powietrza, które na bieżąco usuwa z domu. 

Wentylacja mechaniczna: elementy instalacji 

Podstawowe elementy składające się na instalację to: 

  • rury wentylacyjne 
  • skrzynki rozdzielcze
  • skrzynki rozprężne 
  • filtry i anemostaty.

Rury wykorzystywane do wentylacji mechanicznej najczęściej składają się z dwóch warstw. Wewnętrzna warstwa jest dostosowana do transportu powietrza.  Jest gładka oraz pokryta specjalną powłoką antystatyczną. Rury transportują powietrze między skrzynkami rozdzielczymi i rozprężnymi. Zewnętrza warstwa na inną strukturę, jej głównym zadaniem jest ochrona przewodów przed uszkodzeniem. Rury muszą być elastyczne i  uniwersalne w tym sensie, że można je ułożyć, mocować i dopasować do każdego budynku. 

Skrzynki rozdzielcze to kolejny bardzo ważny element. Instalacje wyposażamy w dwie skrzynki: nawiewną i wyciągową. Od skrzynek rozdzielczych rozchodzą się po całym budynku rury wentylacyjne. Czyste powietrze trafia do skrzynki nawiewnej, a do wyciągowej, analogicznie, zużyte, które w kolejnym kroku trafia do rekuperatora. 

Skrzynka rozprężna pomaga równomiernie rozprowadzać powietrze w pomieszczeniach. Wpływa także na redukcję hałasu powstałego w rurach wentylacyjnych. To także element przyłączeniowy okrągłych anemostatów. Ich zadaniem jest rozprężanie nawiewanego powietrza, dzięki temu zmniejsza się prędkość powietrza pobieranego przez nawiewniki. 

Filtry cząstek stałych montuje się do anemostatów. Zapobiegają przedostawaniu się negatywnie wpływających na wydajność urządzenia zanieczyszczeń. 

Wytyczne dla instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła 

Na etapie projektu należy zbilansować powietrza nawiewanego i wywiewanego. Centrala wentylacyjna powinna zostać dopasowana do potrzeb. W tym celu uwzględnia się nominalny wydatek powietrza w instalacji [m3/h] oraz spręż [Pa].

Nie dobiera się centrali wentylacyjnej według szczytowych parametrów pracy instalacji. Dzięki temu obniżymy zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz przedłużymy żywotność całej instalacji. 

Projekt instalacji oraz jej montaż jest bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem dla laika. Informacje zamieszczone w tym artykule nie są wystarczające, aby samodzielnie zaplanować montaż we własnym domu. Jednak ogólny zarys działania uświadamia, że realizacja z pozoru prostej instalacji — wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Zachęcamy wszystkich do podejmowania rozważnych wyborów w kwestii firmy instalacyjnej. Zły projekt instalacji, błędy w montażu lub nieodpowiednie wytyczne dla domu — będzie niestety odczuwalny. Zarówno w komforcie mieszkania jak i w kieszeni klienta. Jeśli planujesz montaż instalacji u siebie, zapraszamy do kontaktu — odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wątpliwości.

Sprawdź też: Dokąd zmierza rewolucja energetyczna?

Komentarze są wyłączone.

Pozostaw Nam swoje dane - skontaktujemy się z Tobą!

    X
    Zostaw kontakt - oddzwonimy